United States Nuclear Regulatory Commission - Protecting People and the Environment
Home > About NRC > How We Regulate > Standards Development > Representatives on SDO Committees

Representatives on SDO Committees

SDO Acronym Committee Name Committee Number Representative
ACI Concrete Nuclear Structures 349 Farhad Farzam
ACI Concrete Nuclear Structures 349 Mita Sircar
ACI Reinforced Concrete for Nuclear Facilities 349 Jason Piotter
ACI Code for Concrete Containment 359 / ASME SC-3C Farhad Farzam
ACI Nucleaar Structures SC A Mita Sircar
ACI SC General Materials and Construction SC-1 Mita Sircar
ACI SC Design SC-2 Farhad Farzam
ACI SC Reinforcements and Steel Embedments SC-3 Mita Sircar
AISC Specification for Nuclear Facilities Task Comm 11 Jose Pires
ANS RISC Consensus Committee RISC Alexander Adams
ANS RISC Consensus Committee RISC Mary Drouin
ANS Environmental Siting Consensus Committee ESCC Leah Parks
ANS NFSC NFSC Amy Hull
ANS RISC RISC Selim Sancaktar
ANS Subcommittee on General and Environmental Monitoring  -  Leah Parks
ANS WG Long Term Storage  -  Matthew Gordon
ANS Guidelines for the Verification and Validation of Scientific and Engineering Computer Programs for the Nuclear Industry 10.4 Yuri Orechwa
ANS Non-Real Time, High Integrity Software for the Nuclear Industry 10.7 Joshua Kaiser
ANS Technical Specifications for Research Reactors 15.1 Alexander Adams
ANS Radiation Protection at Research Reactor Facilities 15.11 Craig Bassett
ANS Format and Content for Safety Analysis Reports for Research Reactors 15.21 Alexander Adams
ANS Leach Test 16.1 Mark Fuhrmann
ANS Working Group on Measurement of Leachability of Solidified LLW 16.1 Leah Parks
ANS WG Radioactive Source Term for Normal Operation of LWRs 18.1 Elijah Dickson
ANS Methods for Determining Neutron Fluence in BWR and PWR Pressure Vessel and Reactor Internals 19.1 Benjamin Parks
ANS Methods for Determining Neutron Fluence in BWR and PWR Pressure Vessel and Reactor Internals 19.10 Benjamin Parks
ANS Determination of Steady State Neutron Reaction Rate Distributions and Reactivity of Nuclear Reactors 19.3 Peter Yarsky
ANS Reload Startup Physics Tests for Pressurized Water Reactors 19.6.1 Jennifer Whitman
ANS Delayed Neutron Parameters for Light Water Reactors 19.9 Kevin Heller
ANS Criteria for Modeling & Calculating Atmospheric Transport of Routine Releases from Nuclear Facilities 2.15 Brad Harvey
ANS Criteria for Modeling Design-Basis Accidental Releases from Nuclear Facilities 2.16 Brad Harvey
ANS Evaluation of Radionuclide Transport in Ground Water for Nuclear Facilities 2.17 Thomas Nicholson
ANS Earthquake Instrumentation Criteria for Nuclear Power Plants 2.2 John Ake
ANS Earthquake Instrumentation Criteria for Nuclear Power Plants 2.2 Vladimir Graizer
ANS Criteria for Assessing Atmospheric Effects on the Ultimate Heat Sink 2.21 Brad Harvey
ANS Criteria for Assessing Atmospheric Effects on the Ultimate Heat Sink 2.21 Stanley Gardocki
ANS Criteria for Investigations of Nuclear Materials Facilities Sites for Seismic Hazard Assessments 2.27 John Ake
ANS Probabilistic Seismic Hazard Analysis 2.29 John Ake
ANS Estimating Tornado, Hurricane, and Extreme Straight Line Wind Characteristics at Nuclear Facility Sites 2.3 Brad Harvey
ANS Estimating Tornado, Hurricane, and Extreme Straight Line Wind Characteristics at Nuclear Facility Sites 2.3 Yong Li
ANS Assessing Capability for Surface Faulting at Nuclear 2.30 Alice Stieve
ANS Population Distributions for Reactor Siting WG 2.6 Daniel Mussatti
ANS Evaluation of Ground Water Supply for Nuclear Facilities 2.9 Thomas Nicholson
ANS Fluoride High Temp Reactor Safety Design Criteria 20.1 Jan Mazza
ANS General Std Design Criteria for a Molten Salt NPP 20.1 Jan Mazza
ANS Selection, Qualification, and Training of Personnel for Nuclear Power Plants 3.1 Richard Pelton
ANS Determining Meteorological Information at Nuclear Facilities 3.11 Brad Harvey
ANS ANS Draft Standard ANS-3.13-201X Nuclear Facility Reliability Assurance Program (RAP) 3.13 Odunayo Ayegbusi 
ANS Administrative Controls and Quality Assurance for the Operational Phase of Nuclear Power Plants 3.2 Paul Prescott
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Carole Revelle
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Cynthia Bixler
ANS Nuclear Power Plant Simulators for Use in Operator Training and Examination 3.5 James Kellum
ANS Nuclear Power Plant Simulators for Use in Operator Training and Examination 3.5 Lawrence Vick
ANS Emergency Preparedness 3.8 Patricia Milligan
ANS Criteria for Modeling Real-time Accidental Release Consequences at Nuclear Facilities 3.8.10 Brad Harvey
ANS Criteria for Planning, Development, Conduct, and Evaluation of Drills and Exercises for Emergency Preparedness 3.8.7 Don Tailleart
ANS Criteria for Planning, Development, Conduct, and Evaluation of Drills and Exercises for Emergency Preparedness 3.8.7 Randy Sullivan
ANS WG 40.21 - Siting, Construction, and Operation of Commercial Low Level Radioactive Waste Burial 40.21 Leah Parks
ANS Decay Heat Power in Light Water Reactors 5.1 Mourad Aissa
ANS Solid Radioactive Waste Processing System for Light-Water-Cooled Reactor Plants 51.1 Stanley Gardocki
ANS Nuclear Safety Criteria for the Design of Stationary Gas-Cooled Reactor Plants 53.1 Jan Mazza
ANS General Safety Design Criteria for a Liquid Metal Reactor Nuclear Power Plant 54.1 Imtiaz Madni
ANS General Std Design Criteria for a Liquid Metal NPP 54.1 Jan Mazza
ANS Gaseous Radioactive Waste Processing System for Light Water Reactor Plants 55.4 Chang-Yang Li
ANS Liquid Radioactive Waste Processing System for Light Water Reactor Plants 55.6 Chang-Yang Li
ANS WG, Integrated Safety Analysis 57.11 Timothy Sippel
ANS Design Requirements for Light Water Reactor Spent Fuel Facilities at Nuclear Power Plants 57.2 Gordon Bjorkman
ANS Design Requirements for New Fuel Storage Facilities at LWR Plants 57.3 Gordon Bjorkman
ANS Safety Classification and Design Criteria for Non-Reactor Nuclear Facilities 58.16 Dennis Damon
ANS Design Basis for Protection of Light Water Nuclear Power Plants Against the Effects of Postulated Pipe Rupture 58.2 James Gilmer
ANS Low power shutdown, internal events, Level 1 PRA 58.22 Dan O'Neal
ANS Low power shutdown, internal events, Level 1 PRA 58.22 Jeffrey Mitman
ANS Fire-PRA Methodology 58.23 John Hyslop
ANS Fire-PRA Methodology 58.23 Nathan Siu
ANS Severe Accident Progression and Radiological Release (Level 2) PRA Methodology to Support Nuclear Installation Applicatio 58.24 Alan Kuritzky
ANS Severe Accident Progression and Radiological Release (Level 2) PRA Methodology to Support Nuclear Installation Applicatio 58.24 Donald Helton
ANS Time Response Design Criteria for Safety-Related Operator Actions 58.8 Dave Desaulniers
ANS Time Response Design Criteria for Safety-Related Operator Actions 58.8 Stephen Fleger
ANS Neutron and Gamma-Ray Cross Sections for Nuclear Radiation Protection Calculations for Nuclear Power Plants 6.1.2 Yuri Orechwa
ANS Nuclear Criticality Safety in Operations with Fissionable Materials Outside Reactors 8.1 Thomas Marenchin
ANS Criteria for Nuclear Criticality Safety Controls in Operations 8.10 Gregory Chapman
ANS Criteria for Nuclear Criticality Safety Controls in Operations With Shielding and Confinement 8.10 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Control and Safety of Pu-U Fuel Mixtures Outside Reactors 8.12 Christopher Tripp
ANS Use of Soluble Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.14 Sheena Whaley
ANS Nucleara Criticlity Control of Special Actinide Elements 8.15 Timothy Sippel
ANS Administrative Practices for Nuclear Criticality Safety 8.19 Blake Purnell
ANS Administrative Practices for Nuclear Criticality Safety 8.19 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety Training 8.2 Christopher Tripp
ANS Nuclear Critcality Safety Training 8.20 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety Training 8.20 Nicholas Peterka
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Emma Wong
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Jeremy Smith
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Sheena Whaley
ANS Nuclear Criticality Safety Based on Limiting and Controlling Moderators 8.22 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Accident Emergency Planning and Response 8.23 Christopher Tripp
ANS Nuclear Criticality Accident Emergency Planning and Response 8.23 Patricia Glenn
ANS Nuclear Criticality Safety Based on Limiting and Controlling Moderators 8.23 Brannen Adkins
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.24 Christopher Tripp
ANS Nuclear Criticality Safety Specialist Training and Qualification 8.26 Nicholas Peterka
ANS Nuclear Criticality Safety Specialist Training and Qualification 8.26 Sheena Whaley
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Andrew Barto
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Kent Wood
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Meraj Rahimi
ANS Administrative Practices for the Use of NDE Measurements 8.28 Gregory Chapman
ANS Administrative Practices for the Use of Non-Destructive Assay Measurements for Nuclear Criticality Safety 8.28 Gregory Chapman
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.29 Christopher Tripp
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.29 Timothy Sippel
ANS Criticality Accident Alarm System 8.3 Gregory Chapman
ANS Use of Borosilicate-Glass Raschig Rings as a Neutron Absorber in Solutions of Fissile Material 8.5 Christopher Tripp
ANS Use of Borosilicate-Glass Raschig Rings as a Neutron Absorber in Solutions of Fissile Material 8.5 Craig Hrabal
ANS Use of Borosilicate-Glass Raschig Rings as a Neutron Absorber in Solutions of Fissile Material 8.5 Timothy Sippel
ANS Safety in Conducting Subcritical Neutron-Multiplication Measurements In Situ 8.6 Jeremy Munson
ANS Nuclear Criticality Safety in the Storage of Fissile Material 8.7 Denise Anderson
ANS Nuclear Criticality Safety in the Storage of Fissile Material 8.7 Thomas Marenchin
ANS ANS 21 Subcommittee ANS 21 Subcommittee Patricia Milligan
ANS SC Conduct of Criticality Experiments ANS-1 Christopher Tripp
ANS Mathematics and Computation ANS-10 Subcommittee Joshua Kaiser
ANS Operation of Research Reactors ANS-15 Subcommittee Alexander Adams
ANS Gas-Cooled Reactor Standards ANS-28 Subcommittee Jan Mazza
ANS Advanced Initiatives (NFSC subcommittee) ANS-29 Amy Hull
ANS Fissionable Material Outside Reactors ANS-8 Subcommittee Christopher Tripp
ANS Fuel, Waste & Decommissioning Consensus Committee FWDCC Harry Felsher
ANS Nuclear Criticality Safety Consensus Committee N16 Consensus Committee Thomas Marenchin
ANS SRA Consensus Committee SRACC Donald Palmrose
ANS Standards Board Standards Board Matthew Panicker
ANS Standardization of Calculations, Procedures, and Practices Related to Criticality Safety WG 8 Christopher Tripp
ANSI Packaging and Transport of Radioactive & Hazardous Material N14 Bernard White
ANSI Uranium Hexafluoride – Packaging for Transport N14.1 Andrew Barto
ANSI Measurement of Radiation Level and Surface Contamination N14.36 Eliezer Goldfeiz
ANSI SC Leakage Tests on Packages for Shipment N14.5 Andrew Barto
ANSI SC Leakage Tests on Packages for Shipment N14.5 JoAnn Ireland
ANSI WG Performance Sepcifications for Reactor Emergency Radiological Monitoring Instrumentation  N320 Roger Pedersen
ASCE Ad Hoc Committee on Tornado Design  -  Tze-jer (Jerry) Chuang
ASCE Main Committee on Tornado Wind Speed Estimation  -  Tze-jer (Jerry)  Chuang
ASCE National Nuclear Standard Committee  -  Jim Xu
ASCE Subcommittee on EF Scale; Subcommittee on In-Situ  -  Tze-jer (Jerry) Chuang
ASCE Working Group on New DIs and DODs  -  Tze-jer (Jerry) Chuang
ASCE Guidelines for Design & Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Jim Xu
ASCE Guidelines for Design & Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Weijun Wang
ASCE Guidelines for Design and Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Thomas Weaver
ASCE Seismic Analysis of Safety Related Nuclear Structures ASCE 4 Jim Xu
ASCE Seismic Design Criteria of Safety Related Structures and Components in Nuclear Facilities ASCE 43 Jim Xu
ASME JCNRM ALWR Writing Group  -  Donnie Harrison
ASME JCNRM ALWR Writing Group  -  Lynn Mrowca
ASME JCNRM SC-SD Working Group Level 2  -  Jeffery Wood
ASME O&M Subgroup on Air-Operated Valves (SC-OMC)  -  Jason Carneal
ASME Working Group on Pipe Flaw Evaluation (BPV XI)  -  Michael Benson
ASME ANDE SC on Devel of Qualification Standard Criteria ANDE Raju Patel
ASME ANDE Subcommittee on QA Program ANDE Raju Patel
ASME Board on Conformity Assessment (BCA) BCA Kerri Kavanagh
ASME Board on Nuclear Codes and Standards BNCS Kenneth Karwoski
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Development BNCS CJ Fong
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Maintenance BNCS CJ Fong
ASME Committee on Nuclear Certification (CNC) CNC Kerri Kavanagh
ASME Committee on Nuclear Certification (CNC) CNC Richard McIntyre
ASME Engineering Support Subcommittee CNF David Tang
ASME Standards Committee on Cranes for Nuclear Facilities CNF Steven Jones
ASME CONAGT Subcommittee on Testing and Inspections CONAGT David Nold
ASME Subcommittee on General Support Services CONAGT Jerome Bettle
ASME BPV Committee on Construction of Nuclear Facility Components III Kamal Manoly
ASME BPV III Executive Committee III Richard McIntyre
ASME Committee on Construction of Nuclear Facility Components III Richard McIntyre
ASME Executive Committee on Strategy and Project Management III Kamal Manoly
ASME Joint ACI-ASME Committee on Concrete Components for Nuclear Service (SC-3C) III Farhad Farzam
ASME Special Working Group on Computational Modeling for Explicit Dynamics (BPV III) III Gordon Bjorkman
ASME Special Working Group on Computational Modeling for Explicit Dynamics (BPV III) III Jason Piotter
ASME Special Working Group on HDPE Design of Components III Chakrapani Basavaraju
ASME Special Working Group on New Advanced Light Water Cooled Reactor Plant Construction Issues (BPV III) III John Honcharik
ASME Special Working Group on New Plant Constructino Isuses III John Honcharik
ASME Special Working Group on Regulatory Interface III John Honcharik
ASME Special Worong Group on Experience for New Reactors III John Honcharik
ASME Subcommittee on Design (BPV III) III Kamal Manoly
ASME Subcommittee on General Requirements (BPV III) III Richard McIntyre
ASME Subcommittee on Qualification of Dynamic Restraints III Dan Hoang
ASME Subgroup Componet Design III Chakrapani Basavaraju
ASME Subgroup on Component Design (SC III) III Kamal Manoly
ASME Subgroup on Elevated Temperature Design (BPV III) III Amy Hull
ASME Subgroup on Fatigue Strength (BPV III) III Alexander Tsirigotis
ASME Subgroup on Fatigue Strength (BPV III) III Shah Malik
ASME Subgroup on Fusion Energy Devices (Division 4) III Jan Mazza
ASME Subgroup on General Requirements (SC III & 3C) III Kerri Kavanagh
ASME Subgroup on General Requirements (SC III & 3C) III Richard McIntyre
ASME Subgroup on Nuclear Packaging (NUPACK) (SC III) III Gordon Bjorkman
ASME Subgroup on Polyethylene Pipe (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Subgroup on Polyethylene Pipe (SC III)  III Meg Audrain
ASME Working Group - Duties and Responsibilities (SG-GR) (BPV III) III Kerri Kavanagh
ASME Working Group - Duties and Responsibilities (SG-GR) (BPV III) III Yamir Diaz-Castillo
ASME Working Group on Core Support Structures (SG-D) (SC III) III Alexander Tsirigotis
ASME Working Group on Design (SC-3C) III Farhad Farzam
ASME Working Group on Design Metodology III Chakrapani Basavaraju
ASME Working Group on Design of Spent Fuel Storage and Transportation Containments (SC III) III Gordon Bjorkman
ASME Working Group on Liquid Metal Reactors (BPV III) III Amy Hull
ASME Working Group on Nuclear High Temperature Gas–Cooled Reactors (BPV III) III Shah Malik
ASME Working Group on Piping (SG-D) (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Working Group on Piping (SG-D) (SC III) III Cheng-ih Wu
ASME Working Group on Quality Assurance, Certification and Stamping (SG-GR) (BPV III) III Raju Patel
ASME Working Group on Quality Assurance, Certification and Stamping (SG-GR) (BPV III) III Richard McIntyre
ASME Working Group on Research & Development III Eric Focht
ASME Working Group on Research & Development III Kamal Manoly
ASME Working Group on Supports (SG-D) (SC III) III Cheng-ih Wu
ASME Working Group on Vessels (SG-D) (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Subgroup on Industry Experience for New Plants (BPV III & BPV XI) III, XI John Honcharik
ASME Subgroup on Performance Qualification (SC IX) IX Eric Reichelt
ASME Subgroup on Plastic Fusing (IX) IX Eric Reichelt
ASME ASME/ANS Joint Committee on Nuclear Risk Management JCNRM Mary Drouin
ASME CNRM Fire PRA Working Group JCNRM Nathan Siu
ASME CNRM Joint Standard Configuration Control Project Team JCNRM Mary Drouin
ASME CNRM Subcommittee for ASME/ANS Participation JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM Executive Committee JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-D WG on Non- LWR JCNRM Jeffery Wood
ASME JCNRM SC-M WG on Part 5 (Ext Hazards) JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-M WG on Part 5 (Ext Hazards) JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-PIII Working Group on Planning JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-SD Working Group Level 2 JCNRM Don Helton
ASME JCNRM SC-SD Working Group Level 3 JCNRM Brian Wagner
ASME JCNRM SC-SD Working Group LPSD JCNRM Antonios Zoulis
ASME JCNRM SC-SD Working Group LPSD JCNRM Jeffrey Mitman
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 1 JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 1 JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 2 JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 4 (Int Fires) JCNRM JS Hyslop
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Development JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Maintenance JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM Subcommittee on Technology JCNRM Mary Drouin
ASME WG External Events JCNRM Michelle Bensi
ASME Executive Committee on Nuclear Quality Assurance NQA Richard McIntyre
ASME NQA Subcommittee on Assessment and Verification NQA Earl Love
ASME NQA Subcommittee on Assessment and Verification NQA Paul Prescott
ASME NQA Subcommittee on Engineering and Procurement NQA Kerri Kavanagh
ASME NQA Subcommittee on Program Management Process NQA Richard McIntyre
ASME NQA Subcommittee on Program Management Process NQA Sabrina Atack
ASME NQA Subcommittee on Software Quality Assurance NQA George Lipscomb
ASME NQA Subcommittee on Waste Management NQA Damaris Marcano
ASME NQA Subcommittee on Waste Management NQA Margie Kotzalas
ASME SC Waste Management NQA Gregory Suber
ASME SC Waste Management NQA Thomas Matula
ASME Standards Committee on Nuclear Quality Assurance NQA Richard McIntyre
ASME OM Task Group on New Reactors OM Thomas Scarbrough
ASME Special Committee on Standards Planning OM Robert Wolfgang
ASME Standards Committee (Main Committee) OM Robert Wolfgang
ASME O&M Executive Committee OMC Robert Wolfgang
ASME O&M Special Committee on Standards Planning OMC Robert Wolfgang
ASME O&M Subgroup - ISTA/ISTC (SC-OMC) OMC John Billerbeck
ASME O&M Subgroup - ISTB (SC-OMC) OMC Robert Wolfgang
ASME O&M Subgroup - ISTE (SC-OMC) OMC John Billerbeck
ASME O&M Subgroup on Check Valves (SC-OMC) OMC Michael Farnan
ASME O&M Subgroup on Diesel Generators (SC-S/G) OMC Robert Wolfgang
ASME O&M Subgroup on Motor-Operated Valves (SC-OMC) OMC Michael Farnan
ASME O&M Subgroup on Piping Systems (SC-S/G) OMC Yuken Wong
ASME O&M Subgroup on Relief Valves (SC-OMC) OMC John Billerbeck
ASME O&M Task Group on Pump Performance Based IST OMC Robert Wolfgang
ASME O&M Task Group on Pump Performance Based IST OMC Robert Wolfgang
ASME Standards Committee on Qualifications for Authorized Inspection (QAI) QAI Kerri Kavanagh
ASME Subcommittee on Accreditation (QAI) QAI Kerri Kavanagh
ASME Subcommittee on Accreditation (QAI) QAI Samantha Crane
ASME QME Standards Committee QME Thomas Scarbrough
ASME Standards Committee on Qualification of Mechanical Equipment Used in Nuclear Facilities QMEUNF Kamal Manoly
ASME Subcommittee on Dynamic Qualification QMEUNF Kamal Manoly
ASME Subcommittee on Qualification of Valve Assemblies QMEUNF Thomas Scarbrough
ASME Subgroup on High Temperature Reactors SC III Steven Downey
ASME Working Group on B&PV III Division II SC III Ata Istar
ASME Task Group on ISI of Spent Fuel Storage and Trans Containments SC XI Darrell Dunn
ASME Task Group on ISI of Spent Fuel Storage and Transp Containments SC XI John Wise
ASME V&V 30 Verification and Validation in Computational Simulation of Nuclear System Thermal Fluids Behavior V&V Ghani Zigh
ASME Executive Committee (SC XI) XI Michael Benson
ASME Executive Committee (SC XI) XI William Holston
ASME Special Working Group High Temperature Gas Cooled Reactors (SC XI) XI Amy Hull
ASME Special Working Group Nuclear Plant Aging Management (SC XI) XI Allen Hiser
ASME Special Working Group on Editing and Review (SC XI) XI Carol Moyer
ASME Special Working Group on Reliablity and Integrity Mangement XI Steven Downey
ASME Standrds Committee (SC XI) XI Michael Benson
ASME Standrds Committee (SC XI) XI William Holston
ASME Subgroup on Evaluation Standards (SGES)(SC XI) XI Jeffrey Poehler
ASME Subgroup on Evaluation Standards (SGES)(SC XI) XI Michael Benson
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Eric Reichelt
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Eric Reichelt
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Kenneth Karwoski
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Patrick Raynaud
ASME Subgroup on Water-Cooled Systems (SGWCS)(SC XI) XI Keith Hoffman
ASME Subgroup on Water-Cooled Systems (SGWCS)(SC XI) XI Matthew Homiack
ASME Subgroupo Nondestructive Examination XI Carol Nove
ASME Subgroupo Nondestructive Examination XI Stephen Cumblidge
ASME Task Group Crack Growth Refernce Curves XI Michael Benson
ASME Task Group on High Strength Nickel Alloys Issues (SGWCS) (SC XI) XI Robert Hardies
ASME Working Group Design and Programs XI Patrick Raynaud
ASME Working Group Non-Metals Repair and Replacement XI Patrick Raynaud
ASME Working Group on Containment (SGWCS) (SC XI) XI Mita Sircar
ASME Working Group on Flaw Evaluation (SGES) (SC XI) XI Dave Rudland
ASME Working Group on Flaw Evaluation (SGES) (SC XI) XI Michael Benson
ASME Working Group on General Requirements (SC XI) XI Carol Moyer
ASME Working Group on High Temperature Flaw Evaluation (SC XI) XI Dave Rudland
ASME Working Group on Inspection of Systems and Components (SGWCS) (SC XI) XI Keith Hoffman
ASME Working Group on Operating Plant Criteria (BPV XI) XI Jeffrey Poehler
ASME Working Group on Personnel Qualification and Surface Visual and Eddy Current Examination (SGNDE) (SC XI) XI Steven Cumblidge
ASME Working Group on Pressure Testing (SGWCS) (SC XI) XI Mathew Homiack
ASME Working Group on Procedure Qualification and Volumetric Examination (SGNDE) (SC XI) XI Bruce Lin
ASME Working Group on Procedure Qualification and Volumetric Examination (SGNDE) (SC XI) XI Carol Nove
ASME Working Group on Welding and Special Repair Processes (SGRRA) (SC XI) XI Kenneth Karwoski
ASME Working Groups Risk-Informed Activities XI Mathew Homiack
ASME/ANS JCNRM SC-SM Working Group Part 4 (Int Fires) JCNRM Raymond Gallucci
ASTM Board of International Registration for Nuclear Coatings Specialists (BIRNCS) Board of Directors John Burke
ASTM Nuclear Fuel Cycle C26 April Pulvirenti
ASTM Nuclear Fuel Cycle C26 John Burke
ASTM Neutron Absorber Material Specifications,  SC C1671-07 C26.03 Matthew Gordon
ASTM Neutron Absorber Material Specifications,  WG C1671-07 C26.03 Matthew Gordon
ASTM Neutron Absorber Materials Specifications C26.03 April Pulvirenti
ASTM Neutron Absorber Materials Specifications C26.03 John Burke
ASTM Waste Materials C26.07 Tae Ahn
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Matthew Gordon
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Shah Malik
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Tae Ahn
ASTM Petroleum Products and Lubricants D2 John Burke
ASTM Properties of Fuels, Petroleum Coke and Carbon Material D2.05 John Burke
ASTM Burner, Diesel, Non-Aviation Gas Turbine, and Marine Fuels D2.E0 John Burke
ASTM Gas Phase Evaluation Tests D28.04 Ronald Nimitz
ASTM Protective Coating and Lining Work for Power Generating Facilities D33 John Burke
ASTM Behavior and Use of Nuclear Structural Materials E10.02 Mark Kirk
ASTM Fatigue and Fracture E8 Robert Tregoning
AWS Committee on Procedure and Performance Qualification B2 Antionio Rigato
HPS Radiation Protectioin N13 Donald Cool
       
HPS WG P/N 13.31 - Guide for Assessing Radiation Doses from Plutonium and Americium in Soil N13.31 Sami Sherbini
HPS WG N13.59 Characterization of Land Areas and Structures to Support Decommissioning WG N13.59 Duane Schmidt
IEC Working Group on Application of Digital Processors to Safety in NPPs (A3) SC 45A Instrumentation and Control of Nuclear Facilities Steven Arndt
IEEE 1189-VRLA Selection Working Group 1189 Liliana Ramadan
IEEE 1189-VRLA Selection Working Group 1189 Prem Sahay
IEEE 1491-Battery Monitoring Equipment 1491 Liliana Ramadan
IEEE 1491-Battery Monitoring Equipment 1491 Prem Sahay
IEEE Software Reliability Working Group 1633 Li Ming
IEEE 4.3.2-Standard Criteria for Digital Computers in Safety Systems of Nuclear Power Genrating Stations 4.3.2 Deonna Zhang
IEEE 450-Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test 450 Liliana Ramadan
IEEE 450-Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test 450 Prem Sahay
IEEE 484-Vented Lead-Acid Batteries Working Group 484 Liliana Ramadan
IEEE 484-Vented Lead-Acid Batteries Working Group 484 Prem Sahay
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group 485 Liliana Ramadan
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group 485 Prem Sahay
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group 485 Tania Martinez-Navedo
IEEE 535-Nuclear Battery Working Group 535 Liliana Ramadan
IEEE 535-Nuclear Battery Working Group 535 Prem Sahay
IEEE 946-Design of DC Power Systems 946 Prem Sahay
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Darrell Murdock
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Matthew McConnell
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Roy Mathew
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Sheila Ray
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Darrell Murdock
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Matthew McConnell
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Roy Mathew
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Sheila Ray
IEEE 3.4.13-Surge Protection of Power Generating Plants High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE 3.5.7-Neutral Grounding Devices High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE 3.5.9-Surge Voltage Protection Equipment on AC Rotating Machinery High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE Insulator Conductor Committee (ICC) ICC Sheila Ray
IEEE Guide for Protective Relaying Applications to Transmission Lines. Line Protection Subcommittee Darrell Murdock
IEEE Guide for Protective Relaying Applications to Transmission Lines. Line Protection Subcommittee Tania Martinez-Navedo
       
IEEE P1012-Software Verification and Validation Working Group P1012 Norbert Carte
IEEE (Superseded standard) SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.10-Design Qualification of Safety Equip SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.10-Design Qualification of Safety Equip SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Liliana Ramadan
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Tania Martinez-Navedo
IEEE 2.14-Qualification of Motor Control Centers SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.1-Equipment Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.1-Equipment Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.2-Qualification of Motors SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.2-Qualification of Motors SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.3-Motor Operated Valves SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.3-Motor Operated Valves SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.4-Cables & Splices SC-2, "Qualifications Subcommittee" Darrell Murdock
IEEE 2.4-Cables & Splices SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.5-Seismic Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" John Burke
IEEE 2.6-Qualification of Class 1E Protective Relays SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.1 - Equipment Qualification SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.10 - Design Qualification of Safety Equip SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.14 - Qualification of Motor Control Centers SC-2, Qualifications Subcommittee Shavon Edmonds
IEEE 2.14 - Qualification of Motor Control Centers SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.15 - Fiber Optic Cable SC-2, Qualifications Subcommittee Sergiu Basturescu
IEEE 2.15 - Fiber Optic Cable SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.2 - Qualification of Motors SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.3 - Motor Operated Valves SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.4 - Cables & Splices SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 2.6 - Qualification of Class 1E Protective Relays SC-2, Qualifications Subcommittee Sheila Ray
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Mauricio Gutierrez
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.3-Reliability SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.3-Reliability SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.3-Reliability SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.4-Aging Assessment SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.1 - Testing SC-3, Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee Sheila Ray
IEEE 3.3 - Reliability SC-3, Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee Sheila Ray
IEEE 3.4 - Aging Assessment SC-3, Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee Sheila Ray
IEEE 4.1-Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.1-Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.2-Diesel Generators SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurcharan Matharu
IEEE 4.4-MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurcharan Matharu
IEEE 4.4-MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.5-Cables SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurcharan Matharu
IEEE 4.5-Cables SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurcharan Matharu
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.1 - Class 1E Power Systems SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Gurcharan Matharu
IEEE 4.1 - Class 1E Power Systems SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Hari Kodali
IEEE 4.2 - Diesel Generators SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Tania Martinez-Navedo
IEEE 4.3 - Electric Penetrations of Containment SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Sheila Ray
IEEE 4.4 - MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Hari Kodali
IEEE 4.5 - Cables SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Sheila Ray
IEEE 4.7 - Protection of Class 1E Power Systems SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Hari Kodali
IEEE 4.7 - Protection of Class 1E Power Systems SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Roy Mathew
IEEE 4.8 - Protection of Electric Equipment from Waste Hazards SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Hari Kodali
IEEE 4.8 - Protection of Electric Equipment from Waste Hazards SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Sheila Ray
IEEE 4.9 - Design, Installation, and Qualification of Raceway Systems SC-4, Auxiliary Power Subcommittee Sheila Ray
       
IEEE 6.4-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Richard Stattel
IEEE 6.6-Intelligent Digital Devices SC-6, "Safety Related Systems" Samir Darbali
IEEE WG Embedded Digital Devices SC-6, "Safety Related Systems" Jack Zhao
IEEE 6.1 - Accident Monitoring Instrumentation SC-6, Safety Related Systems Deirdre Spaulding-Yoeman
IEEE 6.3 - Safety Systems and Single-Failure Criteri SC-6, Safety Related Systems Tania Martinez-Navedo
IEEE 6.5 - Independence Criteria SC-6, Safety Related Systems Robert Fitzpatrick
IEEE K14-Protective Relay Applications to Power System Buses SC-K ”Substation Protection Subcommittee” Vijay Goel
IEEE K3-Transformer Thermal Overload Protection SC-K ”Substation Protection Subcommittee” Tania Martinez-Navedo
IEEE K11 - Open Phase Detection at Nuclear Generating Stations SC-K, Substation Protection Subcommittee Roy Mathew
IEEE K14 - Protective Relay Applications to Power System Buses SC-K, Substation Protection Subcommittee Sheila Ray
IEEE WG System and Software Verification and Validation Software and Systems Engineering Standards Committee Lisa Castelli
IEEE 1189 - VRLA Selection Working Group Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE 1491 - Battery Monitoring Equipment Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE 450  -Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE 450 - Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Adakou Foli
IEEE 484 - Vented Lead-Acid Batteries Working Group Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE 485 - Vented Lead-Acid Batteries Working Group Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Adakou Foli
IEEE 535 - Nuclear Battery Working Group Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Adakou Foli
IEEE 535 - Nuclear Battery Working Group Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE 946 - DC Systems Design Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Adakou Foli
IEEE 946 - Design of DC Power Systems Stationary Battery Technical Committee (StaBatt) Tania Martinez-Navedo
IEEE Relay Scheme Design using Microprocessor Relays System Protection Subcommittee Darrell Murdock
IEEE 3.2 - Std 692 - Security Systems WG 3.2 James Vaughn
INMM N15 Ballot Roster - Tom Pham
INMM SC on Mass Measurement Control - Tom Pham
INMM N15 Ballot Roster N15 Joe Rivers
INMM Program – Nuclear Materials Analytical Chemistry Laboratory N15.51-2007 Tom Pham
INMM Nuclear Material Control Systems for Nuclear Power Plants N15.8-2009 Glen Tuttle
INMM Nuclear Material Control Systems for Nuclear Power Plants N15.8-2009 Tom Pham
ISA Sensors 67.01 Dinesh Taneja
ISA Sensors 67.01 Joseph Ashcraft
ISA Sensing Lines 67.02 Dinesh Taneja
ISA Sensing Lines 67.02 Joseph Ashcraft
ISA Setpoints 67.04 Dinesh Taneja
ISA Setpoints 67.04 Joseph Ashcraft
ISA Performance Monitoring 67.06 Dinesh Tanejah
ISA Performance Monitoring for Nuclear Safety-Related Instrument 67.06 Joseph Ashcraft
ISA ISA67.01-Sensors ISA67 David Rahn
ISA ISA67.02-Sensing Lines ISA67 David Rahn
ISA ISA67.04-Setpoints ISA67 David Rahn
NFPA C on Fire Protection for Nuclear Facilities - Daniel Frumkin
NFPA C on Fire Protection for Nuclear Facilities - Mark Henry Salley
NFPA Loss Prevention and Practices Committee - Dariusz Szwarc
Page Last Reviewed/Updated Monday, December 12, 2016