United States Nuclear Regulatory Commission - Protecting People and the Environment


NRC Seal NRC NEWS
U. S. NUCLEAR REGULATORY COMMISSION
Office of Public Affairs Telephone: 301/415-8200
Washington, DC 20555-001 E-mail: opa@nrc.gov

No. 99-117

June 7, 1999

NUCLEAR REGULATORY COMMISSION HONORS EMPLOYEES

The Nuclear Regulatory Commission will hold its Twenty-Second Annual Awards Ceremony in Rockville, Maryland, on June 16 to honor a number of its employees for superior performance.

The ceremony, to be hosted by NRC Chairman Shirley Ann Jackson, will be held at 2:00 p.m. on the Green of the NRC White Flint Complex at 11545/11555 Rockville Pike, to acknowledge recipients of Presidential Executive Rank Awards and the NRC's Distinguished and Meritorious Service Awards. The following individuals are NRC's Presidential Executive Rank Award Recipients for 1998:

Presidential Meritorious Executive Rank Awards

Stephen G. Burns, Deputy General Counsel, Office of the General Counsel;

Guy P. Caputo, Director, Office of Investigations;

Margaret V. Federline, Deputy Director, Office of Nuclear Regulatory Research;

Charles W. Hehl, Former Director, Division of Reactor Projects, Region I;

John C. Hoyle, Former Secretary of the Commission, Office of the Secretary;

Thomas L. King, Director, Division of Risk Analysis and Applications, Office of Nuclear Regulatory Research;

James Lieberman, Director, Office of Enforcement;

Bruce S. Mallett, Director, Division of Reactor Safety, Region II;

Hubert J. Miller, Regional Administrator, Region I;

Luis A. Reyes, Regional Administrator, Region II;

Roy P. Zimmerman, Deputy Director, Office of Nuclear Reactor Regulation;

John A. Zwolinski, Director, Division of Licensing Project Management, Office of Nuclear Reactor Regulation;

The NRC Distinguished and Meritorious Service Awards are the highest awards that NRC can give to its employees. For 1998, these awards are being granted to the following individuals:

NRC Distinguished Service Awards/ Honorary:

Joel O. Lubenau, Technical Assistant, Office of Commissioner Dicus;

Patricia G. Norry, Deputy Executive Director for Management Services, Office of the Executive Director for Operations;

Robert C. Pierson, Chief, Special Projects Branch, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards;

Luis A. Reyes, Regional Administrator, Region II, Engineering Excellence;

Eileen M. McKenna, Senior Reactor Systems Engineer, Office of Nuclear Reactor Regulation;

Senior Resident Inspector Excellence :

Antone C. Cerne, Senior Resident Inspector, Millstone 3 Resident Office, Region I;

Secretarial Excellence:

Shirley A. Flory, Secretary, Office of Nuclear Regulatory Research;

NRC Meritorious Service Awards/ Honorary:

Samuel J. Collins, Director, Office of Nuclear Reactor Regulation;

Administrative Excellence:

Katherine A. Schmidt, HR Team Leader, Service and Operations Team 4, Office of Human Resources;

Tammy M. Simmons, Human Resources Specialist, Office of Human Resources;

Beth Carolyn St. Mary, Senior Information Analyst, Office of the Chief Information Officer;

Betty L. Wright, Licensing Officer, Office of International Programs;

Engineering Excellence:

Allen G. Howe, Senior Nuclear Engineer, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards;

Joseph M. Kelly, Senior Reactor Systems Engineer/Team Leader, Code and Models Development Team, Office of Nuclear Regulatory Research;

Henry W. L. Lee, Senior Structural Engineer, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards;

Robert P. Schin, Senior Reactor Inspector, Region II;

Equal Employment Opportunity Excellence:

Jose G. Ibarra, Senior Reactor Systems Engineer, Office of Nuclear Regulatory Research;

Financial Management Excellence:

Joel R. Dorfman, Senior Budget Analyst, Office of the Chief Financial Officer;

Health Physicist Excellence:

Lloyd A. Bolling, Jr., Health Physicist, Office of State Programs;

Cassandra F. Frazier, Senior Health Physicist, Region III;

Penny Lanzisera, Senior Health Physicist, Region I;

Information Technology/Information Management Excellence:

Charles E. Fitzgerald, Chief, Applications Support and Integration Branch, Office of the Chief Information Officer;

Inspector Excellence:

Gail M. Good, Chief, Plant Support Branch, Region IV;

David E. Hills, Chief, Operations Branch, Region III;

Investigating/Auditing Excellence:

William J. Stryker, Team Leader, Team A, Office of the Inspector General;

Ernest P. Wilson, Senior Investigator, Region I, Office of Investigations;

Legal Excellence:

Susan Fonner, Senior Attorney, Office of the General Counsel;

Management Excellence:

Tommie L. Barham, Team Leader, Payroll Operations Team, Office of the Chief Financial Officer;

Edmund J. Sullivan, Jr., Chief, Non-Destructive Examination and Metallurgy Section, Office of Nuclear Reactor Regulation;

Ronald D. Thompson, Assistant for Acquisition Management, Office of Administration;

Project Manager Excellence:

Marissa G. Bailey, Project Manager, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards;

George F. Dick, Jr., Senior Project Manager, Office of Nuclear Reactor Regulation;

Resident Inspector Excellence:

John M. Jacobson, Resident Inspector, Paducah Site Office, Region III;

Senior Resident Inspector Excellence:

Mary Helen Miller, Senior Resident Inspector, Cooper Nuclear Station, Region IV;

Scientific Excellence:

Merri Horn, Environmental Engineer, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards;

Secretarial Excellence:

Paula M. Magnanelli, Secretary, Office of Nuclear Reactor Regulation;

Support Staff Excellence:

Diane M. Heim, Materials Licensing Assistant, Region II;

Carole A. Jamerson, Licensing Assistant, Office of Nuclear Reactor Regulation

Michele Selden Kelton, Technical Information Assistant, Advisory Committee on Reactor Safeguards/Advisory Committee on Nuclear Waste;


Page Last Reviewed/Updated Thursday, March 29, 2012