United States Nuclear Regulatory Commission - Protecting People and the Environment
Home > About NRC > How We Regulate > Standards Development > Representatives on SDO Committees

Representatives on SDO Committees

SDO Acronym Committee Name Committee Number Representative
ACI Code for Concrete Containment 359 Farhad Farzam
ACI Concrete Nuclear Structures 349 Farhad Farzam
ACI Concrete Nuclear Structures 349 Herman Graves
ACI Nucleaar Structures SC A Mita Sircar
ACI Reinforced Concrete for Nuclear Facilities 349 Jason Piotter
ACI SC Design SC-2 Farhad Farzam
ACI SC General Materials and Construction SC-1 Mita Sircar
ACI SC Reinforcements and Steel Embedments SC-3 Herman Graves
AISC Specification for Nuclear Facilities Task Comm 12 Abdul Sheikh
AISC Specification for Nuclear Facilities Task Comm 12 Jose Pires
ANS Solid Radioactive Waste Processing System for Light-Water-Cooled Reactor Plants 55.1 Chang-Yang Li
ANS Method for Calculating the Fractional Release of Volatile Fission Products from Oxide Fuel 5.4 Shi-Liang Wu
ANS Maintenance, Operations, Testing and Training Subcommittee ANS-21 Gene Carpenter
ANS Standards for Evaluating Radionuclide Transport in Surface Water for Nuclear Power Sites 2.18 Ralph Cady
ANS Administrative Controls and Quality Assurance for the Operational Phase of Nuclear Power Plants 3.2 Kenneth Heck
ANS Administrative Controls and Quality Assurance for the Operational Phase of Nuclear Power Plants 3.2 Paul Prescott
ANS Administrative Practices for Nuclear Criticality Safety 8.19 Thomas Marenchin
ANS Administrative Practices for the Use of Non-Destructive Assay Measurements for Nuclear Criticality Safety 8.28 Gregory Chapman
ANS Advanced Initiatives Subcommittee ANS-29 Amy Hull
ANS Maintenance, Operations, Testing and Training Subcommittee ANS-21 Patricia Milligan
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Andrew Barto
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Meraj Rahimi
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Anthony Attard
ANS Burnup Credit for LWR Fuel 8.27 Kent Wood
ANS Categorization of Nuclear Facility Structures, Systems, and Components for Seismic Design 2.26 Andrew Persinko
ANS Criteria for Assessing Atmospheric Effects on the Ultimate Heat Sink 2.21 Brad Harvey
ANS Criteria for Assessing Atmospheric Effects on the Ultimate Heat Sink 2.21 Stanley Gardocki
ANS Criteria for Investigations of Nuclear Materials Facilities Sites for Seismic Hazard Assessments 2.27 Yong Li
ANS Criteria for Investigations of Nuclear Materials Facilities Sites for Seismic Hazard Assessments 2.27 John Ake
ANS Criteria for Modeling & Calculating Atmospheric Transport of Routine Releases from Nuclear Facilities 2.15 Brad Harvey
ANS Criteria for Modeling Design-Basis Accidental Releases from Nuclear Facilities 2.16 Brad Harvey
ANS Criteria for Modeling Real-time Accidental Release Consequences at Nuclear Facilities 3.8.10 Brad Harvey
ANS Criteria for Nuclear Criticality Safety Controls in Operations With Shielding and Confinement 8.10 Thomas Marenchin
ANS Criteria for Planning, Development, Conduct, and Evaluation of Drills and Exercises for Emergency Preparedness 3.8.7 Randy Sullivan
ANS Criteria for Planning, Development, Conduct, and Evaluation of Drills and Exercises for Emergency Preparedness 3.8.7 Don Tailleart
ANS Criticality Accident Alarm System 8.3 Gregory Chapman
ANS Criticality Safety Criteria for the Handling, Storage, and Transportation of LWR Fuel Outside Reactors 8.17 Timothy Sippel
ANS Decay Heat Power in Light Water Reactors 5.1 Mourad Aissa
ANS Decommissioning of Research Reactors 15.10 Marcus Voth
ANS Delayed Neutron Parameters for Light Water Reactors 19.9 Anthony Attard
ANS Design Basis for Protection of Light Water Nuclear Power Plants Against the Effects of Postulated Pipe Rupture 58.2 James Gilmer
ANS Design Requirements for Light Water Reactor Spent Fuel Facilities at Nuclear Power Plants 57.2 Gordon Bjorkman
ANS Design Requirements for New Fuel Storage Facilities at LWR Plants 57.3 Gordon Bjorkman
ANS Determination of Steady State Neutron Reaction Rate Distributions and Reactivity of Nuclear Reactors 19.3 Peter Yarsky
ANS Determining Meteorological Information at Nuclear Facilities 3.11 Brad Harvey
ANS Earthquake Instrumentation Criteria for Nuclear Power Plants 2.2 John Ake
ANS Emergency Preparedness 3.8 Patricia Milligan
ANS Estimating Tornado, Hurricane, and Extreme Straight Line Wind Characteristics at Nuclear Facility Sites 2.3 Alice Stieve
ANS Estimating Tornado, Hurricane, and Extreme Straight Line Wind Characteristics at Nuclear Facility Sites 2.3 Brad Harvey
ANS Estimating Tornado, Hurricane, and Extreme Straight Line Wind Characteristics at Nuclear Facility Sites 2.3 Yong Li
ANS Evaluation of Ground Water Supply for Nuclear Facilities 2.9 Thomas Nicholson
ANS Evaluation of Radionuclide Transport in Ground Water for Nuclear Facilities 2.17 Thomas Nicholson
ANS External Events in PRA Methodology 58.21 Nilesh Chokshi
ANS Fire-PRA Methodology 58.23 Raymond Gallucci
ANS Fire-PRA Methodology 58.23 John Hyslop
ANS Fire-PRA Methodology 58.23 Nathan Siu
ANS Fissionable Material Outside Reactors Subcommittee ANS-8 Christopher Tripp
ANS Format and Content for Safety Analysis Reports for Research Reactors 15.21 Alexander Adams
ANS Gas-Cooled Reactor Standards Subcommittee ANS-28 Stuart Rubin
ANS Gaseous Radioactive Waste Processing System for Light Water Reactor Plants 55.4 Chang-Yang Li
ANS General Safety Design Criteria for a Liquid Metal Reactor Nuclear Power Plant 54.1 Thomas Kevern
ANS General Safety Design Criteria for a Liquid Metal Reactor Nuclear Power Plant 54.1 Imtiaz Madni
ANS Guidelines for the Verification and Validation of Scientific and Engineering Computer Programs for the Nuclear Industry 10.4 Yuri Orechwa
ANS Liquid Radioactive Waste Processing System for Light Water Reactor Plants 55.6 Chang-Yang Li
ANS Low power shutdown, internal events, Level 1 PRA 58.22 Jeffrey Mitman
ANS Low power shutdown, internal events, Level 1 PRA 58.22 Dan O'Neal
ANS Mathematics and Computation Subcommittee ANS-10 Yuri Orechwa
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Debra Lynn McCain
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Carole Revelle
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Sam Hansell
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Cynthia Bixler
ANS Medical Certification and Monitoring of Personnel Requiring Operator Licenses for Nuclear Power Plants 3.4 Hironori Peterson
ANS Methods for Determining Neutron Fluence in BWR and PWR Pressure Vessel and Reactor Internals 19.1 Yuri Orechwa
ANS Methods for Determining Neutron Fluence in BWR and PWR Pressure Vessel and Reactor Internals 19.10 Yuri Orechwa
ANS Neutron and Gamma-Ray Cross Sections for Nuclear Radiation Protection Calculations for Nuclear Power Plants 6.1.2 Yuri Orechwa
ANS NFSC Amy Hull
ANS Non-Real Time, High Integrity Software for the Nuclear Industry 10.7 Yuri Orechwa
ANS Nuclear Critcality Safety Training 8.20 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Accident Emergency Planning and Response 8.23 Christopher Tripp
ANS Nuclear Criticality Control and Safety of Pu-U Fuel Mixtures Outside Reactors 8.12 Christopher Tripp
ANS Nuclear Criticality Safety Based on Limiting and Controlling Moderators 8.22 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety Consensus Committee N16 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety Consensus Committee N16 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety in Operations with Fissionable Materials Outside Reactors 8.1 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety in the Storage of Fissile Material 8.7 Thomas Marenchin
ANS Nuclear Criticality Safety Specialist Training and Qualification 8.26 Sheena Whaley
ANS Nuclear Criticality Safety Training 8.2 Christopher Tripp
ANS Nuclear Facilities Standards Committee and Standards Board Gene Carpenter
ANS Nuclear Power Plant Simulators for Use in Operator Training and Examination 3.5 Lawrence Vick
ANS Nuclear Safety Criteria for the Design of Stationary Gas-Cooled Reactor Plants 53.1 Stuart Rubin
ANS Nucleara Criticlity Control of Special Actinide Elements 8.15 Timothy Sippel
ANS Operation of Research Reactors Subcommittee ANS-15 Patrick Madden
ANS Operation of Research Reactors Subcommittee ANS-15 Alexander Adams
ANS Operation of Research Reactors Subcommittee ANS-15 Marcus Voth
ANS Probabilistic Seismic Hazard Analysis 2.29 Nelish Chokshi
ANS Probabilistic Seismic Hazard Analysis 2.29 Nilesh Chokshi
ANS Radiation Protection at Research Reactor Facilities 15.11 Craig Bassett
ANS Radioactive Source Term for Normal Operation for Light Water Reactors 18.1 Jay Lee
ANS Reload Startup Physics Tests for Pressurized Water Reactors 19.6.1 Anthony Attard
ANS Research Reactors, Reactor Physics, Radiation Shielding, and Computational Methods N17 Alexander Adams
ANS Research Reactors, Reactor Physics, Radiation Shielding, and Computational Methods N17 Duane Hardesty
ANS RISC Consensus Committee Selim Sancaktar
ANS RISC Consensus Committee Alexander Adams
ANS RISC Consensus Committee Mary Drouin
ANS RISC Consensus Committee Mark Rubic
ANS Safety Classification and Design Criteria for Non-Reactor Nuclear Facilities 58.16 Dennis Damon
ANS Safety Classification and Design Criteria for Non-Reactor Nuclear Facilities 58.16 Rafael Rodriguez
ANS SC Conduct of Criticality Experiments ANS-1 Christopher Tripp
ANS Selection, Qualification, and Training of Personnel for Nuclear Power Plants 3.1 Richard Pelton
ANS Severe Accident Progression and Radiological Release (Level 2) PRA Methodology to Support Nuclear Installation Applicatio 58.24 Donald Helton
ANS Severe Accident Progression and Radiological Release (Level 2) PRA Methodology to Support Nuclear Installation Applicatio 58.24 Alan Kuritzky
ANS Single Failure Criteria for Light Water Reactor Safety-Related Fluid 58.9 Robert Hagar
ANS Solid Radioactive Waste Processing System for Light-Water-Cooled Reactor Plants 51.1 Stanley Gardocki
ANS Standardization of Calculations, Procedures, and Practices Related to Criticality Safety WG 8 Christopher Tripp
ANS Standards Board Matthew Panicker
ANS Technical Specifications for Research Reactors 15.1 Alexander Adams
ANS Time Response Design Criteria for Safety-Related Operator Actions 58.8 Dave Desaulniers
ANS Time Response Design Criteria for Safety-Related Operator Actions 58.8 Stephen Fleger
ANS Use of Borosilicate-Glass Raschig Rings as a Neutron Absorber in Solutions of Fissile Material 8.5 Craig Hrabal
ANS Use of Borosilicate-Glass Raschig Rings as a Neutron Absorber in Solutions of Fissile Material 8.5 Christopher Tripp
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Jeremy Smith
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Sheena Whaley
ANS Use of Fixed Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.21 Emma Wong
ANS Use of Soluble Neutron Absorbers in Nuclear Facilities Outside Reactors 8.14 Sheena Whaley
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.24 Christopher Tripp
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.29 Timothy Sippel
ANS Validation of Neutron Transsport Methods for Nuclear Criticality Safety Calculations 8.29 Christopher Tripp
ANS WG 40.21 - Siting, Construction, and Operation of Commercial Low Level Radioactive Waste Burial N40.21 Leah Parks
ANS WG Long Term Storage Matthew Gordon
ANS WG, Integrated Safety Analysis 57.11 Timothy Sippel
ANS WG, Integrated Safety Analysis 57.11 Kevin Morrissey
ANSI Measurement of Radiation Level and Surface Contamination N14.36 Eliezer Goldfeiz
ANSI Packaging and Transport of Radioactive & Hazardous Material N14 Michele Sampson
ANSI Packaging Type A Quantities of Radioactive Materials N14.7 Michele Sampson
ANSI SC Leakage Tests on Packages for Shipment N14.5 Andrew Barto
ANSI SC Leakage Tests on Packages for Shipment N14.5 JoAnn Ireland
ANSI Specification & Performance of Onsite Instrumentation for Continuously Monitoring Radioactivity in Effluents N42.18 Jean-Claude Dehmel
ANSI Uranium Hexafluoride – Packaging for Transport N14.1 Andrew Barto
ANSI WG Performance Sepcifications for Reactor Emergency Radiological Monitoring Instrumentation N320 Roger Pedersen
ASCE Guidelines for Design & Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Jim Xu
ASCE Guidelines for Design & Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Weijun Wang
ASCE Guidelines for Design and Analysis of Nuclear Safety Related Earth Structures ASCE 1 Thomas Weaver
ASCE National Nuclear Standard Committee Jim Xu
ASCE Seismic Analysis of Safety Related Nuclear Structures ASCE 4 Jim Xu
ASME ASME/ANS Joint Committee on Nuclear Risk Management JCNRM Mary Drouin
ASME Board on Conformity Assessment (BCA) BCA Kerri Kavanagh
ASME Board on Nuclear Codes and Standards BNCS Kenneth Karwoski
ASME BPV Committee on Construction of Nuclear Facility Components III Kamal Manoly
ASME BPV Committee on Nuclear Inservice Inspection (XI) XI Wallace Norris
ASME BPV Committee on Nuclear Inservice Inspection (XI) XI Gary Stevens
ASME CNRM Fire PRA Working Group JCNRM Nathan Siu
ASME CNRM Joint Standard Configuration Control Project Team JCNRM Mary Drouin
ASME CNRM Subcommittee for ASME/ANS Participation JCNRM Mary Drouin
ASME Committee on Nuclear Certification (CNC) CNC Kerri Kavanagh
ASME Committee on Nuclear Certification (CNC) CNC Richard McIntyre
ASME CONAGT Project Team Section GM – Adsorption Media CONAGT Ronald Bellamy
ASME CONAGT Subcommittee on Testing and Inspections CONAGT David Nold
ASME Council on Standards and Certification CSC David Terao
ASME Engineering Support Subcommittee CNF David Tang
ASME Executive Committee (SC XI) XI Wallace Norris
ASME Executive Committee (SC XI) XI Gary Stevens
ASME Executive Committee on Nuclear Air and Gas Treatment CONAGT Ronald Bellamy
ASME Executive Committee on Nuclear Quality Assurance NQA Richard McIntyre
ASME Executive Committee on Strategy and Project Management III Kamal Manoly
ASME JCNRM Executive Committee JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-D WG on Adv LWR JCNRM Donald Dube
ASME JCNRM SC-D WG on Non- LWR JCNRM Jeffery Wood
ASME JCNRM SC-M WG on Part 5 (Ext Hazards) JCNRM Nilesh Chokshi
ASME JCNRM SC-M WG on Part 5 (Ext Hazards) JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-M WG on Part 5 (Ext Hazards) JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-PIII Working Group on Implementation JCNRM Gary DeMoss
ASME JCNRM SC-PIII Working Group on Interface JCNRM Gary DeMoss
ASME JCNRM SC-PIII Working Group on Interpretation JCNRM Gary DeMoss
ASME JCNRM SC-PIII Working Group on Planning JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-SD Working Group Level 2 JCNRM Don Helton
ASME JCNRM SC-SD Working Group Level 3 JCNRM Brian Wagner
ASME JCNRM SC-SD Working Group LPSD JCNRM Jeffrey Mitman
ASME JCNRM SC-SD Working Group LPSD JCNRM Antonios Zoulis
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 1 JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 1 JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 2 JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 3 (Int Floods) JCNRM Stephen Dinsmore
ASME JCNRM SC-SM Working Group Part 4 (Int Fires) JCNRM JS Hyslop
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Development JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM Subcommittee on Standards Maintenance JCNRM Donnie Harrison
ASME JCNRM Subcommittee on Technology JCNRM Mary Drouin
ASME JCNRM Subcommittee Planning, Implementation, Interface & Int JCNRM Gary DeMoss
ASME Joint ACI-ASME Committee on Concrete Components for Nuclear Service (SC-3C) III Farhad Farzam
ASME NQA Subcommittee on Applications NQA Wilkins Smith
ASME NQA Subcommittee on Assessment and Verification NQA Earl Love
ASME NQA Subcommittee on Assessment and Verification NQA Paul Prescott
ASME NQA Subcommittee on Engineering and Procurement NQA Kerri Kavanagh
ASME NQA Subcommittee on Program Management Process NQA Sabrina Atack
ASME NQA Subcommittee on Program Management Process NQA Richard McIntyre
ASME NQA Subcommittee on Software Quality Assurance NQA George Lipscomb
ASME NQA Subcommittee on Software Quality Assurance NQA Milton Concepcion-Robles
ASME NQA Subcommittee on Waste Management NQA Margie Kotzalas
ASME NQA Subcommittee on Waste Management NQA Damaris Marcano
ASME O&M Special Committee on Standards Planning OM Anthony McMurtray
ASME O&M Subcommittee on OM Codes OM Anthony McMurtray
ASME O&M Subgroup - ISTA/ISTC (SC-OMC) OM John Billerbeck
ASME O&M Subgroup - ISTB (SC-OMC) OM Robert Wolfgang
ASME O&M Subgroup - ISTD (SC-OMC) OM Gurjendra Bedi
ASME O&M Subgroup - ISTE (SC-OMC) OM John Billerbeck
ASME O&M Subgroup on Air-Operated Valves (SC-OMC) OM Jason Carneal
ASME O&M Subgroup on Check Valves (SC-OMC) OM Michael Farnan
ASME O&M Subgroup on Diesel Generators (SC-S/G) OM Robert Wolfgang
ASME O&M Subgroup on Motor-Operated Valves (SC-OMC) OM Michael Farnan
ASME O&M Subgroup on Piping Systems (SC-S/G) OM Yuken Wong
ASME O&M Subgroup on Relief Valves (SC-OMC) OM John Billerbeck
ASME O&M Task Group on Pump Performance Based IST OM Robert Wolfgang
ASME Special Working Group High Temperature Gas Cooled Reactors (SC XI) XI Amy Hull
ASME Special Working Group Nuclear Plant Aging Management (SC XI) XI Allen Hiser
ASME Special Working Group Nuclear Plant Aging Management (SC XI) XI Gene Carpenter
ASME Special Working Group on Computational Modeling for Explicit Dynamics (BPV III) III Gordon Bjorkman
ASME Special Working Group on Computational Modeling for Explicit Dynamics (BPV III) III Jason Piotter
ASME Special Working Group on Editing and Review (SC XI) XI Carol Moyer
ASME Special Working Group on HDPE Design of Components III Chakrapani Basavaraju
ASME Special Working Group on New Advanced Light Water Cooled Reactor Plant Construction Issues (BPV III) III John Honcharik
ASME Standards Committee on Cranes for Nuclear Facilities CNF Steven Jones
ASME Standards Committee on Nuclear Air and Gas Treatment CONAGT Ronald Bellamy
ASME Standards Committee on Nuclear Quality Assurance NQA Richard McIntyre
ASME Standards Committee on Operation and Maintenance of Nuclear Power Plants OM Anthony McMurtray
ASME Standards Committee on Qualification of Mechanical Equipment Used in Nuclear Facilities QME Kamal Manoly
ASME Standards Committee on Qualifications for Authorized Inspection (QAI) QAI Kerri Kavanagh
ASME Subcommittee on Accreditation (QAI) QAI Kerri Kavanagh
ASME Subcommittee on Accreditation (QAI) QAI Samantha Crane
ASME Subcommittee on Adsorption CONAGT Ronald Bellamy
ASME Subcommittee on Design (BPV III) III Kamal Manoly
ASME Subcommittee on Dynamic Qualification QME Kamal Manoly
ASME Subcommittee on General Requirements (BPV III) III Richard McIntyre
ASME Subcommittee on General Support Services CONAGT Jerome Bettle
ASME Subcommittee on Qualification of Dynamic Restraints III Dan Hoang
ASME Subcommittee on Qualification of Valve Assemblies QME Thomas Scarbrough
ASME Subgroup on Component Design (SC III) III Kamal Manoly
ASME Subgroup on Elevated Temperature Design (BPV III) III Amy Hull
ASME Subgroup on Evaluation Standards (SGES)(SC XI) XI Jeffrey Poehler
ASME Subgroup on Evaluation Standards (SGES)(SC XI) XI Gary Stevens
ASME Subgroup on Fatigue Strength (BPV III) III Alexander Tsirigotis
ASME Subgroup on Fatigue Strength (BPV III) III Shah Malik
ASME Subgroup on Fusion Energy Devices (Division 4) III Kerri Kavanagh
ASME Subgroup on General Requirements (SC III & 3C) III Kerri Kavanagh
ASME Subgroup on General Requirements (SC III & 3C) III Richard McIntyre
ASME Subgroup on Graphite Core Components (SC III) III Makuteswara Srinivasan
ASME Subgroup on High Temperature Reactors (BPV III) III Neil Ray
ASME Subgroup on Industry Experience for New Plants (BPV III & BPV XI) III, XI John Honcharik
ASME Subgroup on Industry Experience for New Plants (BPV III & BPV XI) III, XI Jeffrey Poehler
ASME Subgroup on Materials, Fabrication, and Examination (SC III) III Robert Davis
ASME Subgroup on Nondestructive Examination (SGNDE) (SC XI) XI Timothy Lupold
ASME Subgroup on Nuclear Packaging (NUPACK) (SC III) III Gordon Bjorkman
ASME Subgroup on Performance Qualification (SC IX) IX Eric Reichelt
ASME Subgroup on Plastic Fusing (IX) IX Eric Reichelt
ASME Subgroup on Polyethylene Pipe (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Subgroup on Polyethylene Pipe (SC III) III Eric Focht
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Eric Reichelt
ASME Subgroup on Repair/Replacement Activities (SGRRA) (SC XI) XI Kenneth Karwoski
ASME Subgroup on Strength of Non-Metallic Materials (BPV II) II Eric Focht
ASME Subgroup on Water-Cooled Systems (SGWCS)(SC XI) XI Herman Graves
ASME Subgroup on Water-Cooled Systems (SGWCS)(SC XI) XI Wallace Norris
ASME SWG Regulatory Interface with BNCS for Section III, XI III David Terao
ASME Task Group on High Strength Nickel Alloys Issues (SGWCS) (SC XI) XI Robert Hardies
ASME Technical Oversight Management Committee TOMC Wallace Norris
ASME V&V 30 Verification and Validation in Computational Simulation of Nuclear System Thermal Fluids Behavior V&V Ghani Zigh
ASME Working Group - Duties and Responsibilities (SG-GR) (BPV III) III Yamir Diaz-Castillo
ASME Working Group - Duties and Responsibilities (SG-GR) (BPV III) III Kerri Kavanagh
ASME Working Group on Containment (SGWCS) (SC XI) XI George Thomas
ASME Working Group on Containment (SGWCS) (SC XI) XI Herman Graves
ASME Working Group on Containment (SGWCS) (SC XI) XI Wallace Norris
ASME Working Group on Core Support Structures (SG-D) (SC III) III Alexander Tsirigotis
ASME Working Group on Design (SC-3C) III Farhad Farzam
ASME Working Group on Design and Programs (SGRRA) (SC XI) XI Jay Collins
ASME Working Group on Design Methodology (SG-D) (SC III) III Alexander Tsirigotis
ASME Working Group on Design of Spent Fuel Storage and Transportation Containments (SC III) III Gordon Bjorkman
ASME Working Group on Flaw Evaluation (SGES) (SC XI) XI Howard Rathbun
ASME Working Group on Flaw Evaluation (SGES) (SC XI) XI Dave Rudland
ASME Working Group on General Requirements (SC XI) XI Carol Moyer
ASME Working Group on High Temperature Flaw Evaluation (SC XI) XI Dave Rudland
ASME Working Group on Inspection of Systems and Components (SGWCS) (SC XI) XI Keith Hoffman
ASME Working Group on Liquid Metal Reactors (BPV III) III Amy Hull
ASME Working Group on Nuclear High Temperature Gas–Cooled Reactors (BPV III) III Shah Malik
ASME Working Group on Operating Plant Criteria (BPV XI) XI Jeffrey Poehler
ASME Working Group on Personnel Qualification and Surface Visual and Eddy Current Examination (SGNDE) (SC XI) XI Keith Hoffman
ASME Working Group on Pipe Flaw Evaluation (BPV XI) XI Dave Rudland
ASME Working Group on Piping (SG-D) (SC III) III Cheng-ih Wu
ASME Working Group on Piping (SG-D) (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Working Group on Polyethylene Pipe Materials III Eric Focht
ASME Working Group on Pressure Testing (SGWCS)(SC XI) XI Timothy Lupold
ASME Working Group on Probabilistic Methods in Design (SG-D) (SC III) III Alexander Tsirigotis
ASME Working Group on Procedure Qualification and Volumetric Examination (SGNDE) (SC XI) XI Carol Nove
ASME Working Group on Quality Assurance, Certification and Stamping (SG-GR) (BPV III) III Richard McIntyre
ASME Working Group on Quality Assurance, Certification and Stamping (SG-GR) (BPV III) III Raju Patel
ASME Working Group on Research & Development III Kamal Manoly
ASME Working Group on Research & Development III Eric Focht
ASME Working Group on Risk-Informed Activities (SGWCS) (SC XI) XI Keith Hoffman
ASME Working Group on Supports (SG-D) (SC III) III Cheng-ih Wu
ASME Working Group on Vessels (SG-D) (SC III) III Chakrapani Basavaraju
ASME Working Group on Welding and Special Repair Processes (SGRRA) (SC XI) XI Kenneth Karwoski
ASTM Behavior and Use of Nuclear Structural Materials E10.02 Mark Kirk
ASTM Board of International Registration for Nuclear Coatings Specialists (BIRNCS) Board of Directors John Burke
ASTM Burner, Diesel, Non-Aviation Gas Turbine, and Marine Fuels D2.E0 John Burke
ASTM Fatigue and Fracture E8 Robert Tregoning
ASTM Gas Phase Evaluation Tests Ronald Bellamy
ASTM Neutron Absorber Material Specifications,  SC C1671-07 C26.03 Matthew Gordon
ASTM Neutron Absorber Material Specifications,  WG C1671-07 C26.03 Matthew Gordon
ASTM Nuclear Fuel Cycle C26 Robert Einziger
ASTM Petroleum Products and Lubricants D2 John Burke
ASTM Properties of Fuels, Petroleum Coke and Carbon Material D2.05 John Burke
ASTM Protective Coating and Lining Work for Power Generating Facilities D33 David Alley
ASTM Protective Coating and Lining Work for Power Generating Facilities D33 John Burke
ASTM Service and Material Parameters D33-02 David Alley
ASTM SG on Nuclear Graphite Standards & Graphite Properties 26.03 Makuteswara Srinivasan
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Tae Ahn
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Matthew Gordon
ASTM Spent Fuel and High Level Waste C26.13 Shah Malik
ASTM Waste Materials C26.07 Tae Ahn
AWS American Welding Society Harold Gray
HPS C on Equipment for Non-Medical Radiation Applications N43 John Jankovich
HPS Equipment for Non-medical Radiation Applications N43 John Jankovich
HPS Radiation Protectioin N13 Donald Cool
HPS WG N13.2 on Administrative Practices in Radiation Monitoring N13.2 Joseph DeCicco
HPS WG N13.59 Characterization of Land Areas and Structures to Support Decommissioning WG N13.59 Duane Schmidt
HPS WG N43.3 on General Radiation Safety Standard for Installation Using Non-Medical X-ray and Sealed Gamma-Ray Sources WG N43.3 (John) Bruce Carrico
HPS WG N43.6 on Sealed Radioactive Sources Classification WG N43.6 John Jankovich
HPS WG N43.7 on Safe Design and Use of Self-Contained, Dry Storage Gamma Irradiators (Cat I) WG N43.7 John Jankovich
HPS WG N43.9 on Radiological Safety for the Design and Construction of Apparatus for Gamma Radiography WG N43.9 Ujagar Bhachu
HPS WG on Safe Design and Use of Irradiators (Cat II, III, and IV) John Jankovich
HPS WG P/N 13.31 - Guide for Assessing Radiation Doses from Plutonium and Americium in Soil N13.31 Sami Sherbini
IEEE Station Design, Operations and Control Subcommittee Tania Martinez-Navedo
IEEE Station Design, Operations and Control Subcommittee Prem Sahay
IEEE Roy Mathew
IEEE Michael Waterman
IEEE (Superseded standard) SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE (Superseded standard) SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 1012-Standard for System and Software Verification and Validation William Roggenbrodt
IEEE 1189-VRLA Selection Working Group Tania Martinez-Navedo
IEEE 1189-VRLA Selection Working Group Prem Sahay
IEEE 1189-VRLA Selection Working Group Liliana Ramadan
IEEE 1491-Battery Monitoring Equipment Tania Martinez-Navedo
IEEE 1491-Battery Monitoring Equipment Prem Sahay
IEEE 1491-Battery Monitoring Equipment Liliana Ramadan
IEEE 2.10-Design Qualification of Safety Equip SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.10-Design Qualification of Safety Equip SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Tania Martinez-Navedo
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.13-Battery Chargers & Inverters SC-2, "Qualifications Subcommittee" Liliana Ramadan
IEEE 2.14-Qualification of Motor Control Centers SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.14-Qualification of Motor Control Centers SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.1-Equipment Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.1-Equipment Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.1-Equipment Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" Sheila Ray
IEEE 2.2-Qualification of Motors SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.2-Qualification of Motors SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.3-Motor Operated Valves SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.3-Motor Operated Valves SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.4-Cables & Splices SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.4-Cables & Splices SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.4-Cables & Splices SC-2, "Qualifications Subcommittee" Darrell Murdock
IEEE 2.5-Seismic Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" P. Y. Chen
IEEE 2.5-Seismic Qualification SC-2, "Qualifications Subcommittee" John Burke
IEEE 2.6-Qualification of Class 1E Protective Relays SC-2, "Qualifications Subcommittee" Matthew McConnell
IEEE 2.6-Qualification of Class 1E Protective Relays SC-2, "Qualifications Subcommittee" Swagata Som
IEEE 2.6-Qualification of Class 1E Protective Relays SC-2, "Qualifications Subcommittee" Sheila Ray
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Peter Kang
IEEE 3.1-Testing SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Mauricio Gutierrez
IEEE 3.2 - Std 692 - Security Systems WG 3.2 James Vaughn
IEEE 3.3-Reliability SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.3-Reliability SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Peter Kang
IEEE 3.4.13-Surge Protection of Power Generating Plants High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Robert Fitzpatrick
IEEE 3.4.13-Surge Protection of Power Generating Plants High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE 3.4-Aging Assessment SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Roy Mathew
IEEE 3.4-Aging Assessment SC-3, "Operations, Maintenance, Aging, Testing & Reliability Subcommittee" Peter Kang
IEEE 3.5.7-Neutral Grounding Devices High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Robert Fitzpatrick
IEEE 3.5.7-Neutral Grounding Devices High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE 3.5.9-Surge Voltage Protection Equipment on AC Rotating Machinery High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Robert Fitzpatrick
IEEE 3.5.9-Surge Voltage Protection Equipment on AC Rotating Machinery High Voltage Surge Protective Devices Subcommittee Vijay Goel
IEEE 4.1-Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurcharan Matharu
IEEE 4.1-Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.1-Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.2-Diesel Generators SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.2-Diesel Generators SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.3.2-Standard Criteria for Digital Computers in Safety Systems of Nuclear Power Genrating Stations Deonna Zhang
IEEE 4.3-Electric Penetrations of Containment SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.3-Electric Penetrations of Containment SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.4-MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.4-MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.4-MOV Application, Protection, Control, & Testing SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.5-Cables SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.5-Cables SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 4.7-Protection of Class 1E Power Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Kenn Miller
IEEE 4.8-Protection of Electric Equipment from Waste Hazards SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.8-Protection of Electric Equipment from Waste Hazards SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Sheila Ray
IEEE 4.9-Design, Installation, and Qualification of Raceway Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Gurchara Matharu
IEEE 4.9-Design, Installation, and Qualification of Raceway Systems SC-4, "Auxiliary Power Subcommittee" Vijay Goel
IEEE 450-Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test Tania Martinez-Navedo
IEEE 450-Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test Prem Sahay
IEEE 450-Vented Lead Acid Batteries, Maint & Test Liliana Ramadan
IEEE 484-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Tania Martinez-Navedo
IEEE 484-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Prem Sahay
IEEE 484-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Liliana Ramadan
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Tania Martinez-Navedo
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Prem Sahay
IEEE 485-Vented Lead-Acid Batteries Working Group Liliana Ramadan
IEEE 535-Nuclear Battery Working Group Tania Martinez-Navedo
IEEE 535-Nuclear Battery Working Group Prem Sahay
IEEE 535-Nuclear Battery Working Group Liliana Ramadan
IEEE 6.1-Accident Monitoring Instrumentation SC-6, "Safety Related Systems" TBD TBD
IEEE 6.1-Accident Monitoring Instrumentation SC-6, "Safety Related Systems" Stephen Wyman
IEEE 6.3-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Royce Beacom
IEEE 6.3-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Swagata Som
IEEE 6.3-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Swagata Som
IEEE 6.3-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Michael Waterman
IEEE 6.4-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Deanna Zhang
IEEE 6.4-Safety Systems and Single-Failure Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Richard Stattel
IEEE 6.5-Independence Criteria SC-6, "Safety Related Systems" Gurcharan Matharu
IEEE 6.5-Independence Criteria SC6, "Safety Related Systems" Vijay Goel
IEEE 6.6-Intelligent Digital Devices SC-6, "Safety Related Systems" Samir Darbali
IEEE 946-Design of DC Power Systems Tania Martinez-Navedo
IEEE 946-Design of DC Power Systems Prem Sahay
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Roy Mathew
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Matthew McConnell
IEEE F03 Very Low Frequency Testing in the Field Field Testing and Diagnostic Subcommittee Darrell Murdock
IEEE Guide for Protective Relaying Applications to Transmission Lines. Line Protection Subcommittee Tania Martinez-Navedo
IEEE Guide for Protective Relaying Applications to Transmission Lines. Line Protection Subcommittee Vijay Goel
IEEE Guide for Protective Relaying Applications to Transmission Lines. Line Protection Subcommittee Darrell Murdock
IEEE K14-Protective Relay Applications to Power System Buses SC-K ”Substation Protection Subcommittee” Vijay Goel
IEEE K14-Protective Relay Applications to Power System Buses SC-K "Substation Protection Subcommittee" Sheila Ray
IEEE K3-Transformer Thermal Overload Protection SC-K ”Substation Protection Subcommittee” Tania Martinez-Navedo
IEEE K3-Transformer Thermal Overload Protection SC-K ”Substation Protection Subcommittee” Vijay Goel
IEEE P1012-Software Verification and Validation Working Group Norbert Carte
IEEE P1012-Software Verification and Validation Working Group Michael Waterman
IEEE Relay Scheme Design using Microprocessor Relays System Protection Subcommittee Darrell Murdock
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Roy Mathew
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Matthew McConnell
IEEE WG (F10) Class IE Cables for Nuclear Power Plants Generating Station and Industrial Cables Subcommittee Darrell Murdock
IEEE WG Embedded Digital Devices SC-6, "Safety Related Systems" Jack Zhao
INMM N 15 N15 Steven Ward
INMM N15 Ballot Roster N15 Tom Pham
INMM N15 Ballot Roster N15 Joe Rivers
INMM Nuclear Material Control Systems for Nuclear Power Plants N15.8-2009 Tom Pham
INMM Nuclear Material Control Systems for Nuclear Power Plants N15.8-2009 Brian Horn
INMM Nuclear Material Control Systems for Nuclear Power Plants N15.8-2009 Glen Tuttle
INMM Program – Nuclear Materials Analytical Chemistry Laboratory N15.51-2007 Tom Pham
INMM SC on Mass Measurement Control Tom Pham
ISA Nuclear Power Plant Standards Committee 67 Thomas Burton
ISA Subcommittee, Instrument Sensing Line Piping and Tubing 67.02 Thomas Burton
ISA Subcommittee, Setpoints for Safety-Related Instrumentation in NPPs 67.04 Thomas Burton
ISA Subcommittee, Transducer and Transmitter Installation for Nuclear Safety Applic. 67.01 Thomas Burton
ISA Working Group, Single-Sided Setpoints & Confidence Intervals 67.04 WGB Thomas Burton
ISO WG on Criteria and Testing Proc for the Accuracies of External Dosimetry for X and Gamma John Jankovich
ISO WG on Sealed Sources John Jankovich
NACE Corrosion Monitoring and Measurement - Science and Engineering Applications STG 62 David Alley
NACE Electrochemical Measurements TEG 097X -Technology Exchange Group David Alley
NACE Multielectrode Systems: Corrosion Monitoring and Electrochemical Studies TEG 316X -Technology Exchange Group David Alley
NACE Nuclear Buried Piping TG 404 David Alley
NACE Water Treatment STG 11 Specific Technology Group David Alley
NFPA C on Fire Protection for Nuclear Facilities 805 Paul Lain
NFPA C on Fire Protection for Nuclear Facilities 805 Daniel Frumkin
NFPA C on Fire Protection for Nuclear Facilities 805 Mark Henry Salley
NFPA Loss Prevention and Practices Committee 601 Ronald Langstaff
NFPA Loss Prevention and Practices Committee 602 Dariusz Szwarc
Page Last Reviewed/Updated Tuesday, October 21, 2014